وبلاگ همسفر عاطفه فلاح
 

به نام قدرت مطلق
سه روش متداول در ترک اعتیاد وجود دارد:
۱_ روش ترک اعتیاد با قطع سریع مصرف مواد مخدر و بدون استفاده از دارو
۲_ روش ترک اعتیاد با قطع سریع مصرف مواد مخدر و استفاده از دارو
۳_ روش ترک اعتیاد سنتی با کاهش تدریجی مصرف مواد مخدر
۴_ روش درمان تدریجی یا به عبارتی DST
روش اول: در این روش، بیمار به‌یک‌باره مصرف مواد مخدر را قطع می‌کند؛ بدون آنکه دارو یا ترکیبی را جایگزین مصرف مواد بکند. به این روش، سقوط آزاد یا ترک یابویی گفته می‌شود. در این روش به علت قطع مصرف مواد مرحله عکس‌العمل‌های آشکار؛ که یک تا دو هفته طول می‌کشد، بسیار سخت و طاقت‌فرسا خواهد بود؛ اما نشدنی نیست و کسانی هستند؛ که این عوارض را تحمل می‌کنند. بزرگ‌ترین عیب این روش این است؛ که یک شوک مخرب جسمی و روحی به بیمار وارد می‌کند و باعث می‌شود؛ که بعضی از قسمت‌های تولیدکننده مواد شبه افیونی بدن، چه‌بسا تا آخر عمر؛ هیچ‌وقت فعال نشود و اکثراً دچار عدم تعادل در درازمدت هستند و یا به تیک‌های عصبی دچار می‌شوند.
روش دوم: این روش ترک اعتیاد، «شبه سقوط آزاد» نامیده می‌شود. بدین ترتیب؛ که پس از قطع فوری مصرف مواد مخدر و در طول هفته اول، برای کاهش عوارض و دردهای بیمار از دارو استفاده می‌شود. این همان روش رایج بین‌المللی است؛ که در ایران و  آگهی‌های ترک اعتیاد وجود دارد و به دلیل نادیده گرفتن زمان، بازسازی سیستم‌های تولید مواد شبه افیونی در بدن اتفاق نمی‌افتد. این روش فرق چندانی با روش سقوط آزاد و عوارض حاصل از آن ندارد.
روش سوم: به دلیل کاهش تدریجی مصرف مواد به این راه، ترک سنتی گفته می‌شود و از زمان‌های قدیم تاکنون مرسوم بوده است. در ترک سنتی هرروز از مصرف مواد مخدر کم می‌شود تا به‌تدریج به صفر برسد؛ مثلاً مقداری تریاک یا شیره را در ظرف آبی حل کرده و سپس به‌جای مصرف مواد روزانه، چند پیمانه مشخص از این شربت می‌خورند و به‌جای مقدار خورده شده، آب می‌ریزند تا رقیق‌تر شود.
روش چهارم: روش درمان تدریجی یا به عبارتی روش  DST؛ که در این روش با توجه به اینکه مدت بازسازی سیستم‌های شبه افیونی بدن ۱۰ یا ۱۱ ماه طول می‌کشد. میزان مصرف شربت OT به‌مرورزمان در این مدت، کاهش می‌یابد و فرد در این مدت عوارض چندانی نخواهد داشت و پس از ۱۱ ماه، مواد مصرفی به صفر می‌رسد و شخص هیچ‌گونه وابستگی به مواد ندارد و از طریق آموزش‌ها در این مدت، جسم، روان و جهان‌بینی فرد به تعادل می‌رسد.
اما تجربه من راجع به روش DST و مسافرم: باید بگویم؛ که با ورود مسافرم به کنگره، ابتدا مسیر برایشسخت بود؛ ولی به‌مرورزمان و بالا رفتن آگاهی‌ها و گرفتن آموزش‌های کنگره و همچنین پله‌هایی؛ که به‌مرورزمان طی کرد و همچنین از گفته‌های خودش به نظر می‌رسد؛ که سیستم شبه افیونی داخل بدنش در حال بازسازی است و هرروز حس جدیدی در درونش احساس می‌کند و انرژی وصف‌نشدنی را در درون خود می‌بیند و انگار؛ که تولدی دوباره را در خود احساس می‌کند.
و اما راجع به روش‌های دیگر: من با توجه به گفتهٔ یکی از دوستانم؛ که تجربه ترک سنتی را، در همسرش داشت و می‌گفت: بااینکه همسرم، حدود ۱۰ سال است؛ که مواد مصرف نمی‌کند؛ ولی در خودش همیشه احساس خلأ و ناامیدی می‌کند و همیشه از این موضوع ناراحت است. به همین علت در برقراری روابط اجتماعی مشکل دارد.
 به خاطر آشنایی و قرار گرفتن در کنگره ۶۰ خدا را شکر می‌کنم. برای همه افرادی؛ که بیرون در حال مصرف مواد هستند و هنوز بانام کنگره ۶۰ هیچ آشنایی ندارند، دعا می‌کنم.
 امیدوارم شاهد رهایی همهٔ سفر اولی‌ها در کنگره ۶۰ باشیم.

 نگارنده :همسفرلیلا از لژیون ششم
تایپ: همسفر عبدالحسینی
عکس: همسفر فریده[ شنبه 27 آبان 1396 ] [ 12:53 ب.ظ ] [ عاطفه وفـــا ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

چرا نگران چیزهایی هستید که از عهده تغییر دادنشان بر نمی آیید؟ رها کنید و به پیش روید ، چون زندگی منتظر نمی ماند.

امروز نگرانی هایم را رها خواهم کرد ، با سختیها و ترسهایم روبرو خواهم گشت و ایمان دارم که همه چیز بهتر خواهد شد.وقتی به خود ایمان داشته باشید ، نیازی نخواهید داشت تا دیگران شما را باور داشته باشند.
کنگره 60
آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات